Amennyiben egy vadonatúj medencét szeretnénk építeni magunknak, abban az esetben rengeteg kérdést jó előre el kell döntenünk,

de vannak kiemelkedő fontosságú, komolyabb utánajárást igénylő kérdések is, amiket ráadásul egyáltalán nem vehetünk félvállról.

Kérjen ajánlatot most

Ilyen téma többek között az is, hogy medencénk milyen kialakítást kapjon, hiszen vannak, akik a feszített víztükrű változatra esküsznek, míg mások inkább a süllyesztett medencékre. Ne dőljünk be rögtön minden ajánlatnak és a nagy szavaknak, a két típus közül egyik sem jobb, mint a másik, hiszen mindkettőben fürödni lehet, ellenben a vízveszteség, a takarékosság és a praktikusság miatt mégis érdemes alaposabban átgondolni, illetve körüljárni a témát.

A feszített víztükrű medencékről

Feszített víztükrű medencéről akkor beszélhetünk, ha az épített medence nem rendelkezik úgynevezett vízvonallal, avagy a medencébe töltött víz szintje megegyezik a talaj, illetve az úszómedence legfelső részének vízszintjével. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a víz a legkisebb erőhatásra, tehát még egy kisebb ember, vagy egy gyerek konszolidált belépésére is kiszorul, kifolyik bizonyos mennyiségű víz a medencéből, amit éppen ezért körbe kell venni egy plusz vízelvezető rendszerrel. Ez lehet egy szolid kis nyitott csatorna, de akár egy mélyebb kialakítású elvezető is biztonságos ráccsal befedve, a lényeg, hogy az ide kifolyó vizet vissza kell vezetni a tisztító rendszerbe, hogy az visszakerülhessen a medencébe azt követően, hogy a kiszorító hatás elmúlt, avagy az ember kiszállt belőle. Ezt rendszerint egy automatizált elektronika végzi, aminek beszerelése szintén plusz költség.

A feszített víztükörrel ellátott medence előnye, hogy a medence falán nem alakul ki vízkőből álló vízvonal, ami nem csak kellemetlenül fest, hanem szennyeződések is kialakulhatnak rajta. További előnye, hogy a belehulló szennyeződések nem merülnek el, a levelek például kisodródnak a partra, így könnyen összeszedhetők. A beugrálásnál ráadásul nincsen hullámzás, hiszen nincs partoldal, amelyikről a víz visszaverődhetne és hullámot vethetne. A feszített víztükör hátránya a folyamatos csurgás, hiszen ha benne vagyunk és mozgolódunk, állandóan locsog ki a víz, ami sokak számára zavaró lehet. Az ilyen építményekhez ráadásul rendre nagyobb szivattyúra van szükség, hiszen folyamatosan mozgatni kell a vizet – még fürdés közben is –, ami sokkal magasabb villanyszámlát eredményez majd, méghozzá bizonyos esetekben akár 40-50 százalékkal is, mint a hagyományos, süllyesztett medencék esetében.

A süllyesztett víztükrű medencékről

A süllyesztett víztükrű medencék sajátossága, hogy a felső peremhez mérten a víz legalább 10 centiméterrel mélyebben helyezkedik el, vagyis a vizet a fürdőzők nem tudják kiszorítani, nem kell hozzá plusz csatornát felépíteni körbe, és nem is kell folyamatosan üzemeltetni a szivattyút. Legnagyobb előnye a gyors és egyszerű kialakítás, valamint az, hogy a fenntartási költségei is lényegesen alacsonyabbak, mint a feszített víztükrű változatnak.

Ha megfelelően karbantartjuk, akkor a süllyesztett medencék vize is könnyedén tisztán tartható, egy kisebb teljesítményű vízforgató is elég ahhoz, hogy megfelelő mértékben át tudjuk forgatni a medence teljes vízkészletét. Ha szennyeződések hullnak bele, azok többségét ugyan a rendszer szűrőjéből kell kiszedni, ami kellemetlen lehet a több magas fával rendelkező területre telepített medencék esetében, de ezen túlmenően más hátránya ennek a típusnak nincs, összességében inkább előnyösebb, mint feszített változata.

Kérjen ajánlatot most