Nyári pancsoláskor az emberek nagy részének elmúlik az időérzéke, és nem veszi észre, hogy túlságosan sokat tartózkodik a napon és a vízben. Sajnos a napon tartózkodásnak súlyos ára lehet, a napszúrás tünetei a kellemetlentől a súlyosig igen széles skálán mozoghatnak.

Medence építése lépésről lépésre

Mi az a napszúrás?

A napszúrás (insolatio) akkor alakul ki, amikor az ember tartósan, fedetlen fővel a tűző napon tartózkodik. Ha nem viselünk a fejünkön semmit (kalapot, sapkát), akkor könnyen előfordulhat, hogy a fej hőmérséklete magasabbá válik, mint a test többi része, és ez okozza a gondokat. Ha a fej felmelegszik, hőguta alakul ki, melynek következménye, hogy nő a koponyaűri nyomás. Néhány alapbetegség megléte esetében könnyebben kaphat az ember napszúrást, ilyenek például a különféle pszichiátriai problémák, a magas vérnyomás vagy a generizált érelmeszesedés. Egyes gyógyszerek is növelik a kockázatot.

A napszúrás tünetei

A panaszok széles skálán mozoghatnak. Enyhe panaszok esetében beszélhetünk szédülésről, fejfájásról, émelygésről, esetleg hányásról. Súlyos esetekben a testhőmérséklet nagyon hirtelen megemelkedik, a tarkó merevsége megjelenhet, kínzó fejfájás, tudatzavar is felléphet.

Mit tehetünk ellene?

Igyekezzünk tizenegyig, vagy délután három után fürdőzni

Igyekezzünk tizenegyig, vagy délután három után fürdőzni

A legfontosabb, hogy mindig tudatosan fürdőzzünk! A legforróbb időkben ne tartózkodjunk se a napon, se a vízben, mert a rosszullétek mellett a napégéssel is számolhatunk. A fényvédő krémet érdemes fél órával a pancsolás előtt felkenni, és három óránként ismételni. Fedetlen fővel ne tartózkodjunk a napon, a medencébe is bátran menjünk be kalapban. Kerüljük a sötét ruhákat, részesítsük előnyben a világos színeket és a fehéret. Csecsemőket vagy kisgyermekeket sose tegyünk ki közvetlen napfénynek, különösen a kritikus órákban, 11-15 óra között ne. Ebben az időben a gyerkőcök inkább árnyékos helyen játsszanak, csak később menjenek a medencébe.

A következők is érdekesek lehetnek:

A krónikus betegséggel élők legyenek különösen figyelmesek a nyári szezonban. Az idősebbek, a szívbetegek, a vese- vagy májproblémákkal küzdők, illetve a cukorbetegek a különösen rizikós csoportokba tartoznak.

Ha vízbe lépés előtt a napon tartózkodtunk, csak lassan, fokozatosan merüljünk bele, mert komoly rosszullétet okozhat a hirtelen hőmérséklet különbség. Az is jó, ha a medencébe lépés előtt egy picit lehűtjük magunkat, például egy könnyebb, hidegebb zuhanyt véve.

Kérdése van? – Keressen minket bizalommal