Bizonyára nagyon sokan vágynak arra, hogy saját medencéjük legyen otthon, azonban csak kevesen mernek belecsapni egy ekkora vállalkozásba.

Kérjen ajánlatot most

Pedig a medence építése, házilag is kivitelezhető, és amennyiben nem riadunk vissza egy kis ásástól és építkezéstől, akkor mi is könnyedén elkészíthetjük saját hűsölőnket. Természetesen elhamarkodott kijelentés lenne olyasmiket megfogalmazni, miszerint egy medencéhez nincs szükség másra, minthogy kiássunk egy lyukat, végül pedig azt kicsempézzük, hiszen bár valóban ez a munka lényeges része, fontos lesz gondoskodni a víz keringetéséről is, amit előre legyártott rendszerek beépítésével könnyedén megvalósíthatunk. Ezekre külön az alábbiakban nem térünk ki, kizárólag a házilagos építés legalapvetőbb lépéseiről ejtenénk szót.

Minden az ásással kezdődik

Amennyiben saját medencét szeretnénk magunknak, akkor a legfontosabb, hogy megtaláljuk számára a legideálisabb helyet. Válasszunk biztos, lehetőleg egyenletes talajt ehhez, ahol megoldható a víz bevezetése és a víz elvezetése, valamint a szakszerű letakarás, illetve befedés is. Amennyiben a tökéletes helyet megtaláltuk, a legfontosabb dolog, hogy kijelöljük a medence helyét. Ehhez használhatunk egy hagyományos, kifeszített madzagot, de akár meszet vagy más festékanyagot is. Amint az alaprajz kész, megkezdődhet a föld kiemelése. Figyeljünk arra, hogy a medence tényleges méreteihez képest oldalanként és alul is legalább 20 centimétert rá kell hagynunk annak érdekében, hogy biztosíthassuk a megfelelő szigetelést és vízelvezetést. Noha nyilván ezt legalább az alsó részből megspórolhatjuk abban az esetben, ha egy legalább 15 centiméter vastagságú, döngölt sóderágyra fektetünk rá egy legalább 10 centis betonalapot, de oldalanként fontos lesz a vízelvezetés megoldása, hogy a kiloccsanó víz ne a fűre, vagy a környező járólapra és egyebekre folyjék.

Medenceépítés házilag

Medenceépítés házilag – meg tudjuk oldani, vagy hívjunk szakembert?

Cégünk így épít medencét – lépésről lépésre (KLIKK!)

Kezdjük tehát az alappal, az ásás után kibéleljük a medence alját sóderrel, majd a döngölés után betonágyat húzunk fel legalulra, meghagyva a helyet a leeresztő- és keringető nyílásnak, ha csak azokat nem az oldalfalakra helyezzük. Amint az aljzat megkötött, felhúzhatjuk az oldalfalakat – a korábban említett nyílások figyelembevételével. Ezt zsaluzással érhetjük a legkönnyebben, de használhatunk előre gyártott falakat is. Amennyiben a belső felület kész, kicsempészhetjük, beépíthetjük a vízforgatót, majd néhány napnyi száradás után egy alapos átmosást követően felengedhetjük vízzel. A medence külső peremét feltölthetjük sóderrel, de betonozhatunk hozzá vízelvezetőt is, amit egy ízléses műanyag ráccsal zárhatunk majd le, körülötte járólappal.

Dolgozhatunk kész medencékkel is

A mai világban már természetesen nem kell feltétlenül ennyi kőművesmunkát végeznünk abban az esetben, ha saját medencét szeretnénk. Vásárolhatunk készelemekből összeállítható medencéket, amelyek ugyanúgy betonfalakból épülnek fel, de plusz geo textíliákat és egyéb fóliákat is el kell helyeznünk bennük a tökéletes vízzárás és tisztaság érdekében. Ennek a módszernek az előnye, hogy lényegesen kevesebb munkát és várakozást igényel, így lényegében akár egy nap alatt lehet saját medencénk, amit lényegében csak össze kell állítanunk, és csak néhány részlet esetben kell a pontosságra figyelnünk. Így például a külső fal szigetelésekor, vagy az aljzatot biztosító betonlap letételekor, amelynek során fontos a vízszint betartása, habár nagyobb medencék esetében természetesen a lejtős kialakítás is megengedett, ha olyan a medence profilja.

Kérjen ajánlatot most