Amennyiben az ember medencét szeretne építeni, számtalan alternatíva és technológia közül válogathat magának.

Az egyik legjobb és legtartósabb ezek közül a betonszerkezetes, fóliabéléssel ellátott medence. Az ilyen építmények ugyanis az ár szempontjából valahová a középkategóriába esnek – ergo se nem drágák, se nem olcsók –, relatíve könnyedén kivitelezhetők, ezen túl nagyon egyszerűen javíthatók is probléma esetén, miközben nem csak bővítésre és átépítésre van lehetőség velük, hanem a formák tekintetében sem lesz megkötve a kezünk.

Kérjen ajánlatot most

Természetesen semmi sem fenékig tejfel, így az ilyen medencék esetében is vannak hátrányok, amelyek mondhatni elenyészőek a nagy egész tekintetében. Ide sorolható, hogy sem csempével, sem mozaikkal nem lehet burkolni őket, hiszen a betonszerkezet nem vízzáró. Ennél sokkal fontosabb azonban, hogy milyen lépésekből épül fel egy ilyen medence. Ezt vesszük át az alábbiakban:

Egy betonszerkezetű, fóliabélésű medence építése

  1. Mint minden medencénél, úgy a betonszerkezetes és fóliabéléses medencénél is ki kell jelölni a megfelelő helyszínt, majd kimérni a méretet és a kívánt formát.
  2. Ha ez megtörtént, jöhet az ásás, avagy a földkiemelés. A kiemelt földet érdemes nem elvitetni, hiszen később fel lehet vele tölteni a medence széleit, esetleg egy sziklakertet készíteni a közelben.
  3. Ha kiásásra került a föld, leterítésre kerül egy néhány centiméteres sóderágy, majd arra rákerül az úgynevezett szerelőbeton, amelybe már ebben az állapotban beépítésre kerül a padlóösszefolyó.
  4. Összeszerelésre kerül a szereléshez és a masszív tartáshoz elengedhetetlen vasbeton szerkezet, valamint a hidak kötése is.
  5. A szerelőbetonon elvégzésre kerül a vasbeton lemezhez elengedhetetlen vasak és szelvények felszerelése. A legalsó vashálókra már ilyenkor felerősítésre kerülnek a padlóbefúvók, a két vasháló közé pedig a merevítések, amelyekhez már rögzítésre kerülnek a függőleges vasak is, amelyek meghatározzák a falak masszívságát is.
  6. Kiöntésre kerülnek a vasbeton lemezek, amelyeket a leghatékonyabban egy megfelelő betonkeverő autó segítségével lehet kivitelezni.
  7. Felépítjük a támfalakat, illetve azok zsaluzatát, amellyel már kimérjük a megfelelő magasságot, miközben beépítjük a megfelelő elemeket, védőcsöveket és így tovább.
  8. Elkészítjük a medencefejet, ami a medence jellegéhez igazodik. Ha feszített víztükrű medence kerül kialakításra, akkor függőlegesen futó vasakkal kerül sor a merevítésre, ha viszont süllyesztett modellel van dolgunk, akkor hosszanti vasalással készül el az úgynevezett kiegyenlítő beton.
  9. Ha megkötnek a támfalak, megkezdődik a vakolás, amit mészkőtől mentes, cementbázisú habarccsal végzünk el, amire a legtöbb esetben ideális bármilyen csemperagasztó is.
  10. Közben kialakításra kerülhetnek a lépcsők, vagy amennyiben létrás megoldásra kerül sor, akkor rögzítjük a létrát.
  11. A kőműves-munkálatok befejezését követően megkezdődik a geo textílisa leterítése és úgynevezett kasírozása, majd a kiválasztott színű fólia felhegesztése.
  12. Ezzel párhuzamosan a gépházi szerelések is elkészülnek, a szakemberek bekötik a szerelvényeket, a szűrőket, a fűtést, a vízvezetékeket és így tovább.
  13. Leragasztásra kerülnek a medencefej úgynevezett szegélykövei, valamint a járdákat és a burkolatokat is befejezik a szakemberek.
  14. A száradás és a takarítás után a medencét feltöltik vízzel, tesztelik a berendezéseket, és ha minden működik, minden biztonságos, az építmény átadásra kész.
Kérjen ajánlatot most