Az úszás előtt és után is érdemes bevezető és levezető gyakorlatokat, nyújtást, könnyed úszást végezni, hogy izmaink kellőképpen regenerálódjanak, és elkerüljük a sérüléseket.

Szereljen medencéjébe úszógépet

A bemelegítés

Az úszás az egyik legjobb ízületkímélő sportág, így azok is élvezhetik a szépségeit, akik amúgy másfajta sportokat nem végezhetnek. Mint minden sportot, az úszást is célszerű bemelegítéssel kezdeni. Ezt lehet néhány laza tempóban végzett hosszal megtenni, vagy néhány szárazföldön végzett gyakorlatot csinálva. Úszáskor különösen fontos a karizmok és a vállízületek bemozgatása. Ezt megtehetjük néhány malomkörzéssel előre és hátra, páros karú körzésekkel (pillangózás) előre és hátra, lábrugózással vegyítve. vagy gyors karkörzésekkel. A vállizmokat és a felkart is nyújtsuk meg. Amennyiben van társunk, aki segít, akkor a vállak hajlított és nyújtott hátrafeszítései is kiválóan bemelegítik a felsőtestünket.

Medence szegélykő

Miket érdemes csinálni az úszás edzés végén?

Amikor már úgy érezzük, hogy be akarjuk fejezni az úszást, váltsunk gyengébb tempóra, fokozatosan lassuljunk, tegyünk nagyobb tempókkal néhány hosszt, majd lassan hagyjuk el a medencét. Levezetésnek általában a hátúszást szokták ajánlani kellemes tempóban, vagy páros karú hátúszást.

A medence elhagyása után az emberek java része befejezettnek tekinti a sportolást, és már megy is az öltözőbe. A levezetés lényege, hogy kinyújtsuk a megdolgoztatott izmokat, megakadályozzuk a tejsav felgyülemlését, az izomlázat. Testünknek fontos, hogy a komoly igénybevételt ne kövesse rögtön egy nyugalmi állapot, legyen átvezetés a kettő között. A levezetés a fejnek is jót tesz, hiszen ilyenkor a fókusz lassan lekerül a sportról, és újra visszatér a normál, hétköznapi dolgok felé.

Az edzés végi nyújtó gyakorlatokat érdemes hosszasan végezni, és nem baj, ha egy kicsit kellemetlen érzés, ha feszíti a testünket. A cél ilyenkor a megterhelt izomzat helyreállítása, a sérülések elkerülése, az izmok fejlesztése és erősítése. A nyújtás kedvezően hat a testre, elkerülhető vele az izomláz, a fáradtság, gyengeség. Az izomláz, a fáradtság elveheti a kedvünket a további edzésektől, vagy visszavethet a sportolásban, mert akár napokra is kényelmetlenné és fájdalmassá válhatnak még a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységek is.

Kérdése van? – Keressen minket bizalommal