Nagyon sok család álmodozik arról, hogy saját úszómedencét épít vagy építtet magának. Sokan talán a munkálatok jelentős részét önerőből is meg tudnák valósítani.

Kérjen ajánlatot most

Ezzel súlyos százezreket spórolva meg a családi büdzséből, de mégsem a felépítés költségeitől félnek a leginkább, sokkal inkább attól, hogy milyen járulékos összegeket kell fizetni majd a medence üzemeltetése kapcsán. Ami tény, és ezt érdemes számba venni, hogy egy medence megépítéséhez nem kell milliomosnak lenni, és amennyiben ügyesek vagyunk, akkor az üzemeltetésére sem fog rámenni a gatyánk. Hogy mégis mekkora költségekkel kell számolnunk?

Minden tényező számít!

Nehéz lenne egy konkrét összeget mondani arra, hogy egy medence üzemeltetése pontosan ennyibe kerül, mert ez rengeteg dologtól függ. Nagy általánosságban kijelenthető, hogy a víz- és az áramszámlát összevetve, valamint a kisebb felújítási munkálatokat, illetve a tisztítószereket beleszámolva, normál használat esetén egy úszómedence egy évben ritkán emészt fel nagyobb összegeket, mint 50 és 100 ezer forint. Sőt mi több, okos használat esetén, különféle zöld- és alternatív technikák alkalmazásával – például polártakaró a melegebb vízért vagy sóoldatos fertőtlenítés a természetességért – csökkenthetjük a költségeinket.

Nézze meg, milyen medencéket készítünk (KATT!)

A pontosabb kalkulációhoz azonban mindenképpen szükséges ismerni az adott medence méretét, a beépített gépek és berendezések számát, illetve teljesítményét, a használat módját és rendszerességét, de sokat számít például a beleöntött vegyszerek típusa, hovatovább a medencegépészeti eszközök márkája is, hiszen a jobbak általában kevesebbet fogyasztanak, mint az olcsóbb, illetve gyengébb teljesítményű darabok.

Ha kezdő medencetulajdonosok vagyunk, és fogalmunk sincs, hogy mit kell számításba venni egy saját medence összes költségének kiszámításakor, akkor ehhez is adnánk egy kis segítséget, hiszen nem mindenkinek egyértelmű például az, hogy a medencének van világítása, illetve naponta több órán át kell benne elektromos szivattyúval forgatni a vizet, aminek a költsége természetesen megmutatkozik majd a villanyszámlán.

Ezen túlmenően a vegyszerek ára mellett bármikor meghibásodás léphet fel, így cserélni kell a gépészeti elemeket, amelyeket gyakran otthon is megoldhatunk, főként ha kisebb kopó alkatrészek, csapágyak, tömítések vagy szimmeringek cseréjéről van szó, de szakemberrel ezek is többezres tételek lehetnek. Ha kültéri medencéről van szó, akkor számolnunk kell a tavaszi beüzemelési költséggel, majd a téliesítéssel, de a vízszámlánk is megemelkedik majd, hiszen a medencéből folyamatosan párolog a víz, ezen túlmenően pedig a visszamosás során is felléphet kisebb-nagyobb veszteség.

Egy medence áramfogyasztása

Noha sokan azt hiszik, hogy egy saját medence esetében a vízszámlától kell tartani a leginkább, a gyakorlatban azonban az áramfogyasztás sokkal nagyobb problémát okozhat. Ami tény, hogy pontosan ezt sem lehet meghatározni, de legalább párezer forintos emelkedéssel kell számolnunk a számlán azokban a hónapokban, amelyekben aktívan használtuk a medencét. Ezen a téren főként a kültéri medencék a drágábbak, legalábbis abban az esetben, ha rendszeresen alkalmazzuk a vízfűtő berendezéseket, de szerencsére ma már léteznek alternatív megoldások, mint amilyen a medencefűtő hőszivattyú, ami rendkívül energiatakarékos. Az áramfogyasztás befolyásolják a beépített berendezések, így érdemes mindenből jobb minőséget vásárolni, amelyek rendszerint kiegyensúlyozottabb teljesítményt, ezáltal alacsonyabb fogyasztást is biztosítanak.

Kérjen ajánlatot most