Ahhoz, hogy teljes mértékben élvezni tudjuk a medencénket, a benne levő víznek megfelelő minőségűnek, mennyiségűnek és pH értékűnek kell lennie. De mi is pontosan az a pH érték, miért fontos, és mennyinek kell lennie ahhoz, hogy ne legyenek problémáink a vizünk minőségével?

Kérjen ajánlatot medencetisztításra

Mi is az a pH érték?

A pH érték egy, az ember életében gyakran felbukkanó szám, amely tulajdonképpen a hidrogénionok aktivitásának a mértékét, egy adott oldat lúgosságát vagy savasságát fejezi ki. Az értéket egy nullától tizennégyig tartó skálán mérik, ahol a hét alatti pH érték az oldat savasságát, az afeletti rész esetében az oldat lúgosságát mutatja. Ha a pH érték hét, akkor semleges az oldat.

Savas például az akkumulátorsav (1-es pH), a Coca Cola (2-3 pH), a bor (5 pH), a sör (4,5-5,0) vagy a kávé (5,0 pH), de az eső is savas kémhatású, ph-ja 5,6. Közel semleges a víz a víz keménységétől függően, a desztillált víz és az emberi nyál. Lúgos kémhatású például a tengervíz (7,5-8,4 pH) vagy a szappan (9,0-10,0 pH). A leglúgosabbak közé a marószóda tartozik a 13,5-14-es pH értékével.

Lord's of Pool Uszodatechnika

Elengedhetetlen feladat a medence vizének megfelelő pH értékét szinten tartani

Mennyi a medence vizének ideális pH értéke?

Ha az interneten körbenézünk, akkor látni fogjuk, hogy mindenhol más-mást írnak ideális pH-nak a medencében levő vízzel kapcsolatban. A medencék vizének a legjobb az enyhén lúgos kémhatás, a 7,2-7,8 közötti érték, de van, ahol 7,0-7,5-re esküsznek. Az emberi szem pH értéke 7,5, ehhez lett ez a tól-ig határ belőve, hiszen fontos, hogy mennyire csípi vagy nem csípi a víz a szemünket. A 7,2 alatti pH már csípi a fürdőzők szemét, ugyanakkor a 7,8 feletti érték sem ideális.

Több hasznos tippet is olvasna?

A túl alacsony és a túl magas pH értékek nem csupán szemproblémákat tudnak okozni, hanem kárt tud tenni a medence vizében és gépészetében is.

Ha túl magas a víz pH-ja, az hatással lehet a különféle szerek hatékonyságára. Könnyen elképzelhető tehát, hogy a magas pH érték miatt minden erőfeszítés ellenére zavaros lesz a víz. Magas pH mellett megnőhet a fertőtlenítőszer fogyasztás, és nem fog működni a pelyhesítés. Ha túl alacsony a pH érték, akkor az korróziót idézhet elő.

A pH értéket hetente kétszer érdemes nézni. Amennyiben ez az érték 7,8 felé kúszik, akkor pH csökkentő vegyszert kell adagolni a vízhez. Ha az érték 7,2 alatt van, akkor pedig pH növelőt szükséges. A vegyszer vízbe helyezése után négy-öt órával érdemes újra megmérni a pH értéket, hogy lássuk a vegyszer megfelelően kifejtette-e a hatását, vagy szükséges módosítani az adagoláson.

Kérdése van? – Keressen minket bizalommal